site logo
  • główna
  • blog
    • Architecture
    • Interiors
    • Advice
    • Design
    • Lifestyle
    • Let’s talk
    • Trend
    • Project
    • Do it yourself
    • Event
  • projektowanie wnętrz
    • Projektowanie łazienek
    • Projektowanie salonów
    • Projektowanie mieszkania
    • Projektowanie sypialni
    • Konsultacje projektowe
  • portfolio
  • realizacje
  • o mnie
  • partnerzy
  • kontakt/współpraca
Homepage > Trend > Trend: wielki powrót sztukaterii!
22 października 2020

Trend: wielki powrót sztukaterii!

kolekcja_energy_new

Sharing is caring!

  • Facebook
  • Twitter

Sztukaterie, rozety, listwy – są znane nam od wieków i zdobią niejedno charakterystyczne wnętrze w stylu klasycznym lub renesansowym.
Przez część stawiane na wnętrzarskim piedestale.  Dla innych kojarzące się z obciachem i nowobogactwem – ale czy słusznie?
Zdecydowanie nie!

Tego typu wykończenia przeżywają obecnie całkowite odrodzenie. Z ich pomocą niewielkim często nakładem pracy i finansów możemy wykreować w swoim domu lub mieszkaniu niezwykle gustowny klimat. Szeroko rozumiana sztukateria z hukiem powraca do łask i projektanci wnętrz, a przede wszystkim inwestorzy często i chętnie po nią sięgają.

Elegancja, szyk, dbałość o najmniejszy detal i nienaganna prezencja to cechy zdecydowanie przemawiające za przyklejeniem sztukaterii w swoim domu.

Przygotowałem dla Was kilka pomysłów na unowocześnione zastosowanie tego typu dekoracji – kilka klasycznych i zawsze będących trendy, a kilka odjechanych, które pokochają z pewnością wszystkie wnętrzarskie freaki!

1. Zaczynam od klasyka, czyli sztukaterii dekorującej naroże ściana/sufit. To interesujący sposób na wykończenie ściany malowanej w intensywnym kolorze – nie musimy przejmować się nieestetycznym odcięciem farby ściennej (na przykład w kolorze butelkowej zieleni) od sufitowej (białej). Sztukateria przy suficie tworzy również w całym mieszkaniu efekt spójności, pomimo że poszczególne wnętrza lekko różnią się kolorystyką i dodatkami.

Sztukaterię w narożu, na styku ściana – sufit możemy:

  • pozostawić w oryginalnym, białym kolorze tworząc wyraźne, zaakcentowane odcięcie między ścianą a sufitem,
  • pomalować w kolorze ściany stwarzając wrażenie wyższego sufitu i podkreślając różnorodność struktur między gładką ścianą a wypukłą sztukaterią,
  • pomalować w kolorze sufitu lekko optycznie go obniżając (szczególnie polecam w wysokich wnętrzach starego budownictwa).
przykładowa realizacja z dekoracjami z serii Energy od firmy Marbet
przykładowa realizacja z dekoracjami z serii Energy od firmy Marbet Design

pink walls with molding and built-in bookshelves. / sfgirlbybay The one that got away - desire to inspire - desiretoinspire.net

Mój typ: seria Energy marki Marbet – klasyczna, ale lekko unowocześniona – świetnie sprawdzi się nawet w nowoczesnych wnętrzach!

2. Pomysł nieco mniej popularny, ale często spotykany – lustro umieszczone na ścianie powiększające przestrzeń oprawione w eleganckie ramy ze sztukaterii. Po takie rozwiązanie sięgnąłem w jednym ze swoich projektów mieszkania, akcentując w ten sposób część jadalnianą i dodając wnętrzu charakterystycznego, lekko klasycznego stylu. Tą samą sztukaterią oprawiliśmy również telewizor, tworząc we wnętrzu spójność i harmonię.
Lustro możemy również umieścić od podłogi do sufitu, oprawiając jego boki pionowymi listwami, które zamaskują „grubość” tafli (jej brzegi) i stworzą przepiękną dekorację na pustej, niezagospodarowanej ścianie.

Modern Victorian meets Modern Traditional Style | Houseologie Modern Victorian Inspiration Ремонт в ЖК "Парк Авеню" №2

3. Rozety przy lampach lub jako dekoracja ścienna.

Ten pomysł zdecydowanie skradł moje serce, a patrząc na projekty kolegów i koleżanek po fachu – nie tylko moje. Rozety prezentują się bardzo stylowo i świetnie dopełniają aranżację jako element sufitu, który tak często jest traktowany w aranżacjach wnętrz po macoszemu. Szczególnie polecam wykorzystanie rozet we wnętrzach eklektycznych lub w stylu mid-century modern. Będą przyciągały wzrok i wizualnie odseparują poszczególne strefy mieszkania. Popatrzcie na poniższe przykłady:

Balance: The principle of balance can be seen all over this room. The grey and white together balance out. Terracotta et autres bruns, les couleurs de cette saison || L'appartement Ferm Living The Home
15 Incredible Gallery Walls entry way with mint details and black and white patterned floor tiles / sfgirlbybay

ALTERNATYWNIE: rozety świetnie prezentują się na ścianie jako niebanalna dekoracja. Stwórz z nich własną kompozycję, przyklej na ścianie i pomaluj na różne, szalone kolory, lub jednolicie, w kolorze ściany. Taka dekoracja będzie idealnym dopełnieniem eklektycznego wnętrza salonu lub korytarza. Popatrz na inspiracje i wybierz z nich swoje ulubione wzory – ograniczeniem jest tylko Twoja wyobraźnia i metraż ściany :D.

źródło: Marbet Design
źródło: Marbet Design

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

źródło: Marbet Design
źródło: Marbet Design

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sprawdźcie rozety Marbet Design, które widoczne są na powyższych zdjęciach. Wybierz kilka interesujących Cię wzorów i stwórz w swoim wnętrzu personalizowaną, wyjątkową dekorację, która z pewnością wzbudzi ochy i achy pośród znajomych!

4. Dekoracje ścienne ze sztukaterii ze stylowymi kinkietami, abstrakcyjnymi obrazami lub wyszukanymi meblami. Zapewne kojarzycie wnętrza w stylu angielskim – pełne symetrii, eleganckich, drewnianych mebli i dekoracji ze sztukateryjnych listew tworzących harmonię i podkreślających równomierne podziały. Ten zabieg warto wykorzystać nie tylko w klasycznych wnętrzach, ale również w industrialnych lub tych w stylu mid-century modern i glamour. Pamiętajmy jednak, że żonglowanie stylami wymaga wyczucia i warto dobrze przemyśleć aranżację.

Grey, everyone's favourite warm neutral, is a go-to for cabinets, walls and more.

House in the cottage village Trouville, Moscow, 2019. on Behance

Kilka moich sprawdzonych  pomysłów:

– ramki ze sztukaterii umieszczone symetrycznie po obu stronach łóżka, w których środku umieszczamy eleganckie kinkiety jako klimatyczne oświetlenie wieczorne,

– ramki ze sztukaterii z umieszczonymi wewnątrz obrazami lub nawet kolorowymi plakatami,

– ramki ze sztukaterii nad łóżkiem, w której środku umieszczamy kwietnik – alternatywne rozwiązanie łączące kilka stylów,

– ramki ze sztukaterii wypełnione dekoracyjnym tynkiem stiukowym lub innym niż ściana kolorem.

Спальня on Behance WALLPAPER : PRAIRIE FLEUR // BLUSH - drop it MODERN - Modern and contemporary interior designed wallpaper for the studio and home. | #wallpaper #InteriorDesign #HomeDecor #bedroom #bathroom #kitchen #LivingRoom #designer #luxury #traditional

5. Eleganckie i praktyczne lamperie ścienne, które nie tylko rewelacyjnie wyglądają, ale również mogą optycznie zdziałać cuda, wyrównując proporcje pomieszczenia. Na przykład pomalowanie ściany na wysokość 120 cm w wąskim korytarzu ciemnogranatową farbą lateksową nie dość, że ułatwi jej codzienne czyszczenie to wizualnie poszerzy wnętrze.
Lamperia pięknie wygląda również w sypialni lub jadalni, a wykończenie jej stylową listwą podkreśla podział ściany i zapewnia idealne wykończenie.

 dramatic dark paint in the hallway looks great with patterned tiles #HomeDecorVintage

Jak widzicie na powyższych przykładach sztukaterie nie są przeznaczone tylko i wyłącznie do sztampowych, eleganckich wnętrz wiejących nudą. Obecnie możemy zdziałać nimi cuda, tworząc niebanalne dekoracje uwypuklające naszą kolekcję obrazów, wyszukane na pchlim targu kinkiety lub powiększające optycznie wnętrze lustro!

W poszukiwaniu wielu inspiracji i świetnej jakości produktów warto sięgnąć po produkty polskiej firmy Marbet Design oferującej zarówno listwy sztukateryjne, rozety, listwy przysufitowe i przypodłogowe, a także szereg inspiracji i innych detali:

https://www.marbetdesign.com/pl/

To co, czujecie się przekonani do sztukateryjnego tetrisa? 😀

Artur

zdjęcia umieszczone we wpisie dzięki uprzejmości firmy Marbet Design i zaczerpnięte z Pinteresta

elegancka lamperia eleganckie wnętrza listwy przysufitowe Marbet Design mid-century modern wnętrze nowoczesna sztukateria pomysły na eleganckie wnętrze pomysły wnętrzarskie Projektowanie wnętrz rozety dekoracyjne sztukateria sztukateria w nowoczesnym wnętrzu wielki powrót sztukaterii wnętrze ze smakiem

Article by Artur

Previous StoryProject: Dostałem projekt wnętrza – co teraz?
Next StoryPorady: Dodatki w projektowaniu – jak bardzo są ważne?

Comments: 11 komentarzy

  1. Janek 30 listopada 2020 Odpowiedz

    Bardzo fajne propozycje, coś innego, co z pewnością doda wnętrzom kolorytu.

  2. Doniczki ogrodowe duże do salonu 29 stycznia 2021 Odpowiedz

    Ciekawe aranżacje, można się zainspirować i wykorzystać w swoich pomysłach

  3. Aleksandra 16 marca 2021 Odpowiedz

    Sztukateria nadaje wyjątkowego klimatu, który nie sposób osiągnąć w inny sposób :D też mi się marzy kiedyś we własnym domku

  4. Bartek 26 marca 2021 Odpowiedz

    Bardzo mi się podobają takie elementy :D

  5. Judyta 31 marca 2021 Odpowiedz

    Sztukateria dodaje takiego uroku... po prostu uwielbiam wnętrza, w których się pojawia. Niestety nie ma ich jeszcze zbyt wiele

  6. Klaudia 9 kwietnia 2021 Odpowiedz

    Ładnie wszystko wygląda, czekam na kolejne wpisy, pozdrawiam :)

  7. Iga 23 kwietnia 2021 Odpowiedz

    W połowie zeszłego roku interesowałam się właśnie aktualnymi trendami i często można było przeczytać o powrocie do sztukaterii. Akurat od lat jestem zwolenniczką takiego stylu, wiec tak też urządziłam swoje wnętrze, które prezentuje się świetnie. Jeśli ktoś zastanawia się nad sztukaterią w domu to ja serdecznie polecam taką aranżację ;)

  8. Klaudia 27 kwietnia 2021 Odpowiedz

    Sztukateria jest bardzo wyjątkowa i od zawsze z żoną chcieliśmy posiadać jej elementy w domu, pozdrawiam :)

  9. Eryk 27 kwietnia 2021 Odpowiedz

    Uwielbiam sztukaterię, super wpis i super opis, pozdrawiam: )

  10. Julianna 10 maja 2021 Odpowiedz

    Sztukateria nadaje niebywałego klimatu. Bardzo mi się to podoba

  11. Magda 14 maja 2021 Odpowiedz

    Oj chciałabym taką sztukaterię w swoim domu.. może kiedyś :D

Join in: leave your comment Cancel Reply

(will not be shared)

Autor

Artur Brzuchacz

Z wykształcenia projektant i dekorator wnętrz, z zamiłowania autor bloga Arch/tecture. Uwielbiam naturalne produkty, które dodają wnętrzu wyjątkowego, relaksującego charakteru. Nie lubię nudy, jestem zafascynowany znienawidzonym designem PRL-u. Wolny czas lubię spędzać aktywnie na świeżym powietrzu, np. grając w tenisa.

Kategorie

Advice Architecture Bez kategorii Design Do it yourself Event Interiors Let’s talk Lifestyle Metamorfozy Project Studio Trend

Archiwa

zBLOGowani

zBLOGowani.pl

dom z ikeły

dom z ikieły

Ostatnie wpisy

  • Studio: Bordowe łuki i żywa zieleń w 7m2 łazience
  • Od projektu po realizację: kuchnia z salonem pełne zieleni!
  • Porady: Dodatki w projektowaniu – jak bardzo są ważne?
  • Trend: wielki powrót sztukaterii!
  • Project: Dostałem projekt wnętrza – co teraz?
Magazine WordPress Theme made by ThemeFuse