Architekt umieścił saunę na krawędzi drewnianego molo w Saltsjöbaden, ośrodku na obrzeżach Sztokholmu. Przylega ona do większego kompleksu mieszczącego spa. Pomieszczenie w kształcie litery V rozchyla się na Morze Bałtyckie, a samo jego umieszczenie, sprawia, że jest ono ukryte w gęstwinach traw. Co ciekawe, do platerowania dachu w technice Faltak użyto sosnowych desek z lokalnych źródeł. Użycie siarczanu żelaza nadało elewacji szary i wyblakły efekt. Oprócz samej sauny znajduje się tam też aneks kuchenny, łazienka i schowek.
W szwedzkim mieście portowym Gothenburg powstała sauna, łącząca dwie skrajności – zimną, zardzewiałą blachę ze stali falistej umieszczoną na zewnątrz, z „ciepłym” drewnem modrzewia umieszczonym w środku. Prysznic został otoczony murami wykonanymi ze szklanych butelek, dającymi efekt podobny do szklanych pustaków. Znajduje się tam również mały pawilon wejściowy zbudowany przy użyciu materiałów recyklingowych, prowadzący do basenu zanurzonego w wodzie.
Studio architektoniczne wywodzące się z Milanu stworzyło saunę mieszczącą się w północnej, włoskiej wsi, która wygląda niczym ptak, unoszący się ponad ziemią na drewnianych palach. Cała struktura zainspirowana została nordyckim mitem o krukach-posłańcach (Huginn i Muginn). Przez bulaje umieszczone na ścianach można podziwiać imponujący widok na wzgórza wokół Piacenzy. Cała struktura pokryta jest drewnem jodłowym, zasilana jest piecem na drewno, a jej niewielkie rozmiary mogą pomieścić dwie osoby.
4. One Man Sauna by Modulorbeat
Grupa kanadyjskich architektów zaprojektowała prywatną saunę nazwaną Grotto, umieszczoną na skalistym brzegu jeziora Huron, na północ od Toronto. Sans Souci Island – prehistoryczna bryła granitu, który wznosi się z wody, tworzy fundamenty drewnianej konstrukcji. Z zewnątrz budynek zdobią „spalone” deski, w środku zaś przestrzeń z falistą boazerią ukształtowana została z cydru. Konstrukcja oparta została na naturalnych formacjach grot przybrzeżnych. Duże parapety generują kolejne miejsca do odpoczynku, a podwójnie i potrójnie przeszklone szyby zapobiegają utracie nagromadzonego ciepła.
niesamowicie uwielbiam takie nowoczesne budowle i wnętrza. Na domo jest świetny program, nazywa się chyba zamki na piasku, właśnie tam zawsze je podziwiam... :)